AÇIK KAFA AÇIK OKUMA

Kitap okumak...

Kimi için zevk, kimi için kabus, kimisi hiç denemeyen, kimisi hiç tenezzül dahi etmeyenlere... Kitabı alışkanlığa dönüştürebilmek, anlayabilmek anlatabilmek için yazılmış bir metindir.

Öncelikle bir davranışı alışkanlık edinmek bu davranışı 22 gün üst üste yapmaktan geçer. Bu sebeple yapmamız gereken ilk şey; bir aydan kısa bir süre zarfında istikrarlı olmaya söz vermektir. Öncelikle günün 10-20 dakikası rutine dönüştürülmesi gerekiyor. Tabii ki bundan önce ortada bir kitabın olması gerek. O yüzden nasıl ve nereden başlanması gerektiğini anlatıyoruz.

Başlarken 1 numaralı madde; doğru kitabı seçmektir. Henüz hiç kitap okumadıysanız ilgi alanlarınızı bir kağıda yazın bilgili bir insana yahut internette araştırmanızı yapın. Emin olamadıysanız, kitapla ilgili profesyonel eleştirileri okuyunuz. Kitabı seçtik. Sıra günleri tamamlamaya geldi. 2 numaralı madde; günleri tamamla. Eğer 15 dakika belirlediyseniz ve hemen bitsin diye bunu ikinci gün 45 dakikaya çıkarırsanız malesef ki bu davranış kısa sürecektir. Ve asla okumayı, içeriğini sevmediğiniz kitabı kendinizi okumaya zorlamayın. 3 numaralı madde ise kitaptan daima size kalan bir şey olsun. Ve bu kalanı dürüst bir şekilde evet bunu bilmiyordum, kitap öğretti demeyi tekrarlayın ki aranızda artık bir bağ oluşsun. Bu 3 maddeden kaçınmadığımız sürece kitap okumak bizim için bir mutluluğa dönüşmüştür bile.

Ek tavsiyelere ihtiyaç duyduğunuz an buraya yeniden başvurmanızı tavsiye ediyorum. Ve yine bunlar olmasa da alışkanlığa dönüştürebilirsiniz fakat yine de anlatmak istiyorum. Herhangi bir kitabın arkadaşını bulun. Evet etrafınızda kitap okumaya biraz olsun heveslenen birisi varsa onu bulun. Seçtiğiniz kitabı sizden sonra onun okumasını sağlayın ve kitapla ilgili bakış acılarını keşfedin!

Benim Adreslerim

Erhan Akyol 

Mehmet Nesil Özmen Mahallesi Fatih Caddesi No:43 Kat:2 (Ünsal İş Merkezi) Keresteciler Sitesi 34173 Güngören / İstanbul

Email : erhan@erhanakyol.com.tr

Gsm  : 0553 550 50 10

Pbx    : 0850 550 50 10